Nargile veya Shisha : Onu icat eden ilk kişi bir doktordu!

Bazıları için, bugün dünya çapında giderek yaygınlaşan nargilenin (nargile) kendine özgü çınlama sesi olmadan, kafe seansları ve akşamları tamamlanamaz, ancak Orta Doğu ve Hindistan bölgeleriyle daha yakından bağlantılı olmaya devam etmektedir. kuruluşunun beşiği ve bugünkü şekline gelişimi.

İlk başta, tütünün keşfi ve içilmesi Amerika’nın yerli halklarıyla sınırlıydı; Bunu uzun bir pipoyla tüttürerek yaptıkları yerde, dini günlerde ve özel kutlamalarda ve Avrupalılar bunu keşfettikten sonra, Amerika’nın Columbus tarafından keşfedilmesi ve onunla birlikte denizcilerin 1500 yıllarında Avrupa’ya dönmesiyle, Kıtada yavaş yavaş yayılmaya başladı ve 1600 yılına kadar sigara içmeye başladı Kıtanın ve ülkelerinin çoğu yerinde bir gelenek yayıldı ve o zamanlar yaygın olan inanç, sağlık için birçok “faydaları” olduğuydu.

 

Avrupalılar, kozmetik modifikasyonlar ve geliştirmeler yapmaya başladıkları uzun tüpe bağımlı kaldıkları için, daha sonra günümüzde bilindiği gibi pipo şeklinde yerleşecekleri için, tütün içimi şeklinde köklü gelişmeler yapmamışlardır. tütün ruloları (sigaralar) ve puroların ortaya çıkışı on dokuzuncu yüzyıla kadar ertelendi. Tütün, 17. yüzyılın başlarından itibaren Osmanlı İmparatorluğu devletlerine daha sonra geldi ve aynı zamanda çok uzun borusuyla ünlü Türkçe “Jabak” adıyla bilinen uzun borudan da içildi. ve bazen çiğnenerek yendi ve Müslüman ülkelere girdiğinden beri hukukçular arasında tartışmalara yol açtı; Muharrem ile makamı arasında tarihçi Abdurrahman el-Cabarti 1743 yılındaki olaylarda “Osmanlı valisinin sigarayı yasaklama emri verdiğini ve sigara içenleri cezalandırdığını” belirtiyor!