Nargile tütün içmek için bir araçtır, nargile endüstrisinin geçmişi Hindistan, Afrika ve Orta Doğu’ya kadar uzanır. Yüzyıllardır kullanılmaktadır, ancak geçen yüzyılın doksanlı yılların başında nargilenin ortaya çıkması, yaşlı erkeklerle sınırlı olan geleneksel kullanımının aksine nargile kullanımında keskin bir artışa neden olmuştur. Pekmez tütündür ve melas ile emprenye edilir ve nargile dolaylı bir ısı kaynağı kullanır, örneğin, tütün yapraklarını yavaşça yakmak için yanan kömür, ağızdaki duman hortumlar kullanarak su kabından geçerken. Pekmezle emprenye edilen melas, elma, portakal, muz, vanilya ve diğer meyve ve şeker tatlarından oluşan güçlü tatlar ekledi.

Nargile, teneffüs edilmeden önce yanan kömürün dumanını suyla geçiren bir borudan yapılır. Nargile, Arapça sözlüklerde tütün içmek için bir araç olarak tanımlandı ve başlangıçları hindistancevizi tabanı ile kullanıldı ve daha sonra bir cam taban ile çoklu formlara gelinceye kadar geliştirildi.

الأرجيلة

Nargile tek bir isimle sınırlı değildir, farklı ülkelerde farklılık gösteren birden fazla terim vardır. En ünlü terimler nargile ve nargiledir.

Nargile, daha önce de söylediğimiz gibi, sütü ve posası boşaltılmış bir hindistanceviziydi ve daha sonra kafasına iki delik açılarak sigara içme aleti olarak alındı. Bunun için bir baca hazırlanır ve üzerine bir baca taşınır. Ve yan tarafında, içinde dumanı emen bir kamış bulunan diğer delik. Sigara içen kişinin ağzına ulaşmadan önce nemlendirilmesi için dumanın geçmesi için odada bir miktar su yapar. Sigara içen kişi dumanı içine çekerken, suyun odadaki havaya nüfuz etmek için guruldadığını duyuyorsunuz.
Nargile ve nargile arasındaki farkı da okuyun

Nargile kullanımının ve üretiminin yaygınlaşması:

Nargile kullanımı Orta Doğu’nun ötesine yayıldı ve ikinci el tütün, küresel tütün pazarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. 2012 yılında, Palm Company Japan Tobacco International tarafından satın alındı ve daha sonra dünyanın en büyük nargile tütünü üreticisi oldu.

Nargile yapımında ustalar, özellikle de bakırdan yapıp gümüş ve sarı renkli bakırla karıştıran Astanalı ustalar ustalaşmıştır.
Nargilenin başlangıcı birkaç yüzyıl öncesine kadar eski Hindistan ve İran’a kadar uzanmaktadır ve bugün nargilenin başta Ortadoğu ve Mısır ülkeleri olmak üzere tüm Arap ülkelerinde ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinde yayılmasına tanık oluyoruz. ve İngiltere, Rusya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yayılmıştır.

الأرجيلة

Nargile sektörü pek çok boyutta ve farklı şekillerde karşımıza çıkmakta ve yapıldığı yere göre farklılık gösteren sanatsal yöntemlerle de yapılmaktadır.

Laith’te her çeşit nargileyi farklı, iyi çalışılmış ve dayanıklı şekillerde en son ekipman ve gelişmiş üretim makinelerini kullanarak ve yüksek beceri ve uzun deneyime sahip en deneyimli ve yetenekli ustalar tarafından üretiyoruz.
Buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz