Nargile ve Shisha, tütünün kömürle yakılması sonucu oluşan dumanın suya girdikten sonra süzülmeden önce süzülmesine bağlıdır.

Nargile arasında aslında bir fark var mı?

Aslında nargile iki şekilde nargileden ayrılır. Birincisi nargiledeki zilin kısa olması ve 10 cm’yi geçmemesidir. Nargilede daha uzun olduğunu ve 30 cm’den fazla ulaşabileceğini not ediyoruz.
Nargile ile nargile arasındaki ikinci fark, nargiledeki tasın düz olması ve üzeri tütünle kaplı olması nedeniyle tasadır. Nargilenin içindeyken küre şeklinde olduğunu ve içine tütün konduğunu fark ederiz.

Nargile ve Shisha kökenleri kime dayanıyor?

Nargile ve Shisha, Babür döneminde Doktor Hakim Abdul Fattah tarafından Hindistan’da icat edildi ve esrar içmenin zararsız bir yolu olduğuna inanılıyordu. Nargile ve nargile kullanımı ise Arap Yarımadası’na taşınmış ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde dünya çapında yayılmıştır.

الشيشة

Tütünün keşfinin tarihi:

Tütün bitkisi keşfedildikten sonra Amerika’dan ithal edildi ve daha sonra tüm dünyaya nakledildi ve yetiştirildi ve tütün bitkisi Yeni Dünya’nın keşiflerinden biri, çünkü Christopher Columbus onu Avrupa’ya aktardı ve daha sonra geri kalanına taşındı. ülke ve büyük ölçüde ekildi ve gelişti ve Amerikan Kızılderililerinin Tarihsel olarak tütün için sigarayı ilk kullananlar olduğu söyleniyor.

الشيشة

Nargile ve Shisha çeşitleri nelerdir?

Nargile başı: Tütün denilen melas veya tütünün konulduğu ve tütünün yakılması için üzerine yanan kömürlerin konulduğu kaptır. Başı genellikle çömlek yapılır. Ve altta tüpe girmek için küçük bir delik ile, diğer delik ise tütünün üzerine yerleştirilmesi ve havanın girmesine izin vermek için küçük deliklerle geniş olacak şekilde tasarlanmıştır.

Nargile tası: Uçan külü yakalamak için tası nargile başlığının altına yerleştirilir. Metalden yapılmıştır.

Şişe veya su haznesi: Dekoratif camdan yapılır ve su tutan bir kaptan oluşur.

Tüp: Tüp bir yandan başı tutar, diğer yandan suya batırılır. Tüpün yan tarafında inhaler hortumunu takmak için kullanılan bir delik vardır.

Hortum veya nozul: Hortumun bir ucu borunun içine sokulur ve hortumun diğer ucu dumanı çekmek ve solumak için kullanılır. Hortum, ona bir tür yumuşaklık kazandırmak için bitkisel liflerden yapılmıştır. Hortumun uçları, biri tüpün yan açıklığına sokulan, diğeri inhalasyon için kullanılan iki ahşap tüp ile bitmektedir.

LAIS Nargile ile iletişime geçmek WhatsApp üzerinden sipariş vermek için